Warunki podróżowania


WARUNKI PODRÓŻOWANIA w czasie COVID-19

W związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22.02.2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 21.12.2020 r. informujemy, iż podróżujący, wracający do Polski, są zobowiązani do odbycia 10-dniowej kwarantanny (licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy). 
Z obowiązku tego zwolnione są osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 oraz osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego na SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. (Akceptowane testy PCR i antygenowe). Zorganizowanie oraz koszt testu są po stronie podróżujących. 
Szczegółowe informacje na temat obowiązku kwarantanny i wyłączeń znajdują się TUTAJ 
Podróżujący, którzy przeszli już Covid-19 („ozdrowieńcy”) nie są zwolnieni z odbycia kwarantanny. 

W przypadku jakichkolwiek zmian zostaną Państwo o tym niezwłocznie poinformowani. 

Szczegółowe informacje na temat aktualnie obowiązujących przepisów wjazdowych, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, znajdą Państwo na stronie: www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych lub www.reopen.europa.eu/pl

Zaświadczenie w języku angielskim o zaszczepieniu na Covid-19 zwalnia z obowiązku testu na Maderze. W przypadku pozostałych krajów z obowiązkiem testowania, na ten moment procedury nie zwalniają osób zaszczepionych z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR. 
Ważne: zaświadczenie o zaszczepieniu zwalnia z obowiązkowej kwarantanny po powrocie do Polski.


Dominikana

Deklaracja zdrowotna

Granice Republiki Granice Republiki Dominikańskiej są otwarte dla ruchu turystycznego. Zniesiono wymóg posiadania testów na COVID-19 przy wjeździe do kraju, natomiast osoby przybywające mogą zostać wyrywkowo poddane tzw. szybkim testom na obecność wirusa, z pominięciem uczestników, którzy nie ukończyli 5 roku zycia. Na terenie kraju do 26.01.2021 r. obowiązuje godzina policyjna, od 17:00 do 5:00 od poniedziałku do piątku oraz od 12:00 do 5:00 w soboty, niedziele i święta. W przypadku konieczności udania się do/z miejsca zamieszkania na/z lotniska w czasie trwania godziny policyjnej, należy posiadać ze sobą bilet lotniczy, dokumenty podróży oraz rezerwację noclegu jako dowód upoważniający do przemieszczenia się. Wycieczki fakultatywne nie będą realizowane w weekendy. Wymagane jest noszenie maseczki w miejscach publicznych. Aktualnie dostępna jest możliwość uzupełniania formularza w wersji papierowej, lub rejestracja online. Od 1 lutego 2021 r. przed wjazdem do Dominikany konieczna będzie rejestracja na stronie internetowej: https://eticket.migracion.gob.do/oraz wygenerowanie kodu QR. Rejestracji należy dokonać na 72 godziny przed wylotem.


 

EGIPT

Deklaracja zdrowia

Od 1 września 2020 r. wszyscy podróżni udający się do Egiptu, zobowiązani są posiadać zaświadczenie wykonania testu RT-PCR z wynikiem negatywnym lub poddać się testowi na COVID-19 na lotnisku, po przylocie. Opłata za wykonanie testu w Egipcie to około 30 USD za osobę. Obowiązek wykonania testu nie obejmuje dzieci do 6 lat. Cała procedura wykonania testu nie powinna trwać dłużej niż 1h. 
Podróżujący, którzy zdecydują się na wykonanie testu w Polsce, powinni pamiętać, iż wynik musi być przedstawiony w języku angielskim lub innym honorowanym przez linię lotniczą lub kraj docelowy. Powinien zawierać poprawne dane pasażera, podpis lekarza laboratorium i znak wodny lub międzynarodowy kod kreskowy (QR), potwierdzający instytucję, wykonującą badanie. Badanie powinno być przeprowadzone maksymalnie 72 godziny przed planowanym wjazdem do Egiptu. W przypadku braku papierowej wersji zaświadczenia, pasażer musi okazać oficjalną wiadomość e-mail od danego laboratorium (lub zalogować się na stronie laboratorium i okazać tam wynik w języku angielskim). Po wykonaniu badania, pasażer opuszcza lotnisko i udaje się do hotelu, gdzie oczekuje na wynik, który zostanie przekazany w czasie nie dłuższym niż 24 h od pobrania testu. W przypadku pozytywnego testu klienci pozostają na kwarantannie w swoim hotelu (pokoju). 
WAŻNE! Turyści przybywający lotami czarterowymi bezpośrednio do gubernatorstw: Morze Czerwone, Synaj Południowy, Marsa Matrouh, Luxor i Asuan zwolnieni są z opłaty za wizę do 30 kwietnia 2021 r.


 

TURCJA

Deklaracja zdrowia

Od 30.12.2020 r. wszystkie osoby podróżujące do Turcji, będą zobowiązane do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na obecność COVID-19. Badanie musi być przeprowadzone maksymalnie 72 godziny przed planowanym wjazdem do Turcji. Zaświadczenie powinno zostać przedstawione w języku angielskim lub innym honorowanym przez linię lotniczą lub kraj docelowy. Nie ma obowiązku okazywania wyniku testu w przypadku dzieci poniżej 6 roku życia. Powyższa regulacja będzie obowiązywać do 1 marca 2021 r. 
W Turcji obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych (np. hotele, sklepy, centra handlowe, banki, supermarkety, szpitale, kościoły itp.) oraz w środkach transportu publicznego. Nieprzestrzeganie tego nakazu grozi nałożeniem kary. W przypadku wylotów do Bodrum obowiązek noszenia maseczek dotyczy wszystkich miejsc publicznych (również w przestrzeni otwartej), wyłączając tereny otwarte w hotelu oraz hotelowej plaży. Mogą występować ograniczenia dotyczące godzin pracy centrów handlowych, sklepów, restauracji, kawiarni itp. "

 


 


Hiszpania

Deklaracja zdrowia

Karta Lokalizacji Pasażera Hiszpania

 

Wszystkie osoby podróżujące na Wyspy Kanaryjskie (dotyczy dzieci od 6 roku życia) zobowiązane są do posiadania negatywnego wyniku testu RT-PCR lub antygenowego, ważnego 72 godziny przed przylotem na Wyspy Kanaryjskie. Wynik musi być przedstawiony w języku angielskim lub innym honorowanym przez linię lotniczą lub kraj docelowy. Dopuszczane są także testy wykonane metodą TMA i RT-LAMP, natomiast ze względu na ograniczoną dostępność wykonania badania w Polsce, rekomendujemy wykonanie testu metodą RT-PCR:

Dodatkowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami wjazdowymi, wymagana jest rejestracja na stronie: www.spth.gob.es/ lub w aplikacji mobilnej Spain Health Travel App na mniej niż 48 godzin przed rozpoczęciem podróży oraz wygenerowanie kodu QR. Każdy uczestnik podróży (w tym dziecko) musi posiadać oddzielny, indywidualny kod QR.


 

 KENIA

Rząd kenijski opracował zestaw wytycznych w zakresie bezpieczeństwa dotyczący podróży samolotem i wjazdu do Kenii. Zakładają one m.in. konieczność korzystania z maseczki przez cały czas trwania lotu, okazanie przy wjeździe do Kenii negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego na maksymalnie 96 h przed lotem i pomiar temperatury ciała. Wynik testu musi być przedstawiony w języku angielskim lub innym honorowanym przez linię lotniczą lub kraj docelowy. Aktualna lista państw, z których podróżujący są zwolnieni z kwarantanny jest dostępna na stronie Kenya Civil Aviation (https://kcaa.or.ke/quarantine-exempted-states) - kenijskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W dniu 8 sierpnia 2020 r. Polska została dodana do wyżej wymienionej listy. Oznacza to, że osoby podróżujące z Polski, przy spełnieniu innych, wskazanych wyżej wymogów (okazanie negatywnego wyniku testu, brak symptomów COVID-19), będą zwolnione z kwarantanny przy wjeździe do Kenii. Podróżujący do Kenii są zobowiązani do wypełnienia deklaracji zdrowia na stronie https://ears.health.go.ke/airline_registration/ i okazania wygenerowanego kodu QR. Powrót do Polski nie wymaga wykonania dodatkowego testu PCR w Kenii. 
Od 1 stycznia 2021 roku rząd kenijski zniósł możliwość zakupu wizy bezpośrednio na lotnisku. Wizę należy zakupić na stronie: http://evisa.go.ke/evisa.html/ i okazać na lotnisku docelowym w Kenii. Czas rozpatrywania wniosku wynosi około 48 godzin, dlatego rekomendujemy, aby złożyć wniosek odpowiednio wcześniej. Na stronie należy wypełnić stosowny formularz, załączyć zdjęcie i dokonać opłaty.


 

KUBA

Deklaracja sanitarna

Od 10 stycznia 2021 r. wszyscy podróżujący na Kubę są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przylotem. Wynik musi być przedstawiony w języku angielskim lub innym honorowanym przez linię lotniczą lub kraj docelowy. Nie zwalnia to jednak z obowiązku poddania się ponownemu testowi na lotnisku po przylocie. Test jest współfinansowany przez rząd kubański, jednak część opłaty może zostać pobrana przez linię lotniczą, przy check-in, dlatego prosimy o zapoznanie się z obowiązującym regulaminem przewoźnika. Osoby z pozytywnym wynikiem testu zostaną poddane kwarantannie. Po wykonaniu testu, pasażer opuszcza lotnisko i udaje się do hotelu, gdzie oczekuje na wynik, który zostanie przekazany w czasie nie dłuższym niż 24h od pobrania. Należy także posiadać rozszerzone o zakres COVID-19 ubezpieczenie – rekomendujemy wykupienie wariantu Optymalnego ((https://www.tui.pl/ubezpieczenia-turystyczne)). Aktualnie jedyną dopuszczoną na Kubie formą płatności jest karta kredytowa (w restauracjach, sklepach, za wycieczki fakultatywne). Od 01 stycznia 2021 r. jedyną obowiązującą walutą będzie CUP (peso kubańskie), natomiast CUC (peso wymienialne) przestanie uczestniczyć w obiegu. Nie będzie możliwa płatność gotówką w dolarach amerykańskich. Obowiązuje całkowity zakaz wwożenia papierosów elektronicznych na Kubę.

Od 09 stycznia 2021r. władze kubańskie wprowadziły częściowy lockdown w regionach Matanzas i Santa Maria. Zamknięte są sklepy, bary i restauracje, oraz występują ograniczenia w przemieszczaniu się, co może wpływać na realizacje wycieczek fakultatywnych.


 MADERA

Wszystkie osoby podróżujące na Maderę powinny zarejestrować się na stronie https://madeirasafe.com/#/login, wygenerować kod QR oraz poddać się testowi na COVID-19 na lotnisku, po przylocie. Test jest wykonany na koszt Rządu Madery, a cała procedura wykonania testu nie powinna trwać dłużej niż 1 h. Możliwe jest także okazanie negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19, wykonanego na własny koszt nie wcześniej niż 72 h przed wylotem z kraju zamieszkania. Wynik musi być przedstawiony w języku angielskim lub innym honorowanym przez linię lotniczą lub kraj docelowy. Obowiązek wykonania testu nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia. Z warunku obowiązkowego testu PCR zwolnieni są pasażerowie, którzy przedstawią medyczne zaświadczenie o wyzdrowieniu z COVID-19 w ciągu ostatnich 90-dni od dnia wjazdu na Maderę lub medyczne zaświadczenie o zaszczepieniu na COVID-19. Zaświadczenia powinny być przygotowane w języku angielskim lub przetłumaczone na język angielski. Po wypełnieniu deklaracji, pasażer opuszcza lotnisko i udaje się do hotelu, gdzie oczekuje na wynik testu (w pokoju hotelowym), który zostanie przesłany na wskazany numer telefonu w czasie nie dłuższym niż 12 h od pobrania testu.


 MALEDIWY

Cały pobyt musi być zarezerwowany w jednym obiekcie i turyści mogą poruszać się wyłacznie po tej wyspie, na której znajduje się hotel. Wycieczki na inne wyspy, do miasta Male lub Hulhumale są tymczasowo niedostępne. Wszyscy goście muszą posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR na obecność COVID-19, z próbką pobraną maksymalnie 96 godziny przed wylotem na Malediwy, licząc od wizyty na pierwszym lotnisku. Niemowlęta poniżej pierwszego roku życia nie są objęte tym obowiązkiem. Wynik musi być przedstawiony w języku angielskim lub innym honorowanym przez linię lotniczą lub kraj docelowy.
Podróżni powinni wypełnić online (na 24 godziny przed podróżą) deklarację o stanie zdrowia (formularz dostępny na stronie: https://imuga.immigration.gov.mv/ 
Na lotnisku odbywa się mierzenie temperatury. Jeśli urzędnicy zauważą osobę z objawami mogącymi sugerować COVID-19 (nawet jeśli podróżny będzie miał ze sobą negatywny wynik testu PCR), mogą prosić o jego ponowne wykonanie. Jeśli ów pasażer podróżuje w grupie (np. z rodziną), wszystkie te osoby będą musiały poddać się badaniu oraz będą musiały poczekać na wyniki testu w osobnym pomieszczeniu. Koszty takiego badania pokrywają podróżujący.MEKSYK

Instrukcja

Podróżujący do Meksyku zobowiązani są do uzupełnienia formularza w formie on-line pod wskazanym linkiem: https://afac.hostingerapp.com/ i wygenerowania indywidualnego kodu QR (prosimy o zapoznanie się z instrukcją). Uzupełnienie formularza możliwe jest najwcześniej na 12 godziny przed wylotem. Rekomendujemy posiadanie pliku z kodem QR w formie papierowej i elektronicznej. W poszczególnych stanach i miastach mogą obowiązywać różnego rodzaju restrykcje w podróży i przemieszczaniu się oraz dostępności atrakcji turystycznych.


 TURCJA

Deklaracja zdrowia

Od 30.12.2020 r. wszystkie osoby podróżujące do Turcji, będą zobowiązane do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na obecność COVID-19. Badanie musi być przeprowadzone maksymalnie 72 godziny przed planowanym wjazdem do Turcji. Zaświadczenie powinno zostać przedstawione w języku angielskim lub innym honorowanym przez linię lotniczą lub kraj docelowy. Nie ma obowiązku okazywania wyniku testu w przypadku dzieci poniżej 6 roku życia. Powyższa regulacja będzie obowiązywać do 1 marca 2021 r. 
W Turcji obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych (np. hotele, sklepy, centra handlowe, banki, supermarkety, szpitale, kościoły itp.) oraz w środkach transportu publicznego. Nieprzestrzeganie tego nakazu grozi nałożeniem kary. W przypadku wylotów do Bodrum obowiązek noszenia maseczek dotyczy wszystkich miejsc publicznych (również w przestrzeni otwartej), wyłączając tereny otwarte w hotelu oraz hotelowej plaży. Mogą występować ograniczenia dotyczące godzin pracy centrów handlowych, sklepów, restauracji, kawiarni itp. "


 ZANZIBAR

Od przyjeżdżających na Zanzibar nie wymaga się posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu w kierunku COVID-19, o ile nie wymaga go państwo, z którego podróżny wyrusza do Zanzibaru. W przypadku lotów z Polski na ten moment nie ma konieczności przedstawienia wyniku testu. Na lotnisku odbywa się pomiar temperatury ciała, wymagane jest zachowywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek oraz dezynfekcja dłoni. Nie obowiązuje kwarantanna po przylocie. Osoby przybywające i wykazujące symptomy związane z COVID-19, będą dodatkowo sprawdzane i mogą zostać poddane badaniu z zastosowaniem metody RT-PCR.


Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wszyscy podróżujący muszą mieć przy sobie wydrukowany negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19, wykonany w ciągu 72 godzin przed wylotem. Wynik musi być przedstawiony w języku angielskim lub innym honorowanym przez linię lotniczą lub kraj docelowy. 
Dzieci poniżej 12 roku życia są zwolnione z obowiązku wykonywania testu. 

Podróżujący na lotnisko w Dubaju są zobowiązani do pobrania i zarejestrowania swoich danych w aplikacji COVID-19 DXB Smart App, która dostępna jest w: 
- App Store 
- Google Play 

Podróż do Ras al Khaimah: zaleca się pobranie dodatkowo aplikacji ALHOSN UAE 
- Google Play 
- App Store 

W przypadku zakwaterowania w hotelach w Ras al Khaimah do 31.03.2021 istnieje możliwość wykonania bezpłatnie testu RT-PCR przed powrotem do Polski w jednej z placówek: RAK Medical Center w Al Hamra Mall lub RAK Hospital. Aby wykonać test należy przedstawić paszport oraz potwierdzenie zakwaterowania na min. 2 noce w hotelu w Ras al Khaimah. Wynik testu dostępny jest od 12 do 24 godzin. 
Wjazd do Abu Dhabi możliwy jest tylko po okazaniu negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego makylamnie 48h przed wjazdem), natomiast pozostałe emiraty funkcjonują normalnie i można przemieszczać się między nimi bez ograniczeń.


WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKA

  • test RT-PCR lub antygenowy
  • należy okazać zaświadczenie w j. angielskim lub j. portugalskim potwierdzające negatywny wynik testu na COVID-19
  • test należy wykonać w Polsce maksymalnie na 72 godziny przed wylotem na Wyspy Zielonego Przylądka
  • obowiązek okazania negatywnego wyniku testu dotyczy wszystkich pasażerów, którzy ukończyli 7. rok życia

MALTA

  • test RT-PCR należy wykonać w Polsce maksymalnie na 72 godziny przed planowanym wylotem na Maltę (czas liczony jest od momentu pobrania próbek do godziny planowanego wylotu)
  • dokument potwierdzający negatywny wynik testu musi być w j. angielskim
  • z obowiązku nie są zwolnione osoby, które poddały się szczepieniu na COVID-19, ani tzw. ozdrowieńcy
  • dodatkowo każdy z podróżnych może zostać poproszony o poddanie się testowi na COVID-19 na lotnisku po przylocie (test na koszt Rządu Malty), cała procedura wykonania testu nie powinna trwać dłużej niż 1 godz.

 

DLA WSZYSTKICH PODRÓŻUJĄCYCH LINIĄ LOTNICZĄ ENTER AIR - WYMAGANE 2 SZTUKI (NA LOTY W OBIE STRONY).

 Deklaracja dla Enter Air - wymagane 2 sztuki na loty w obie strony

Informujemy, że wszyscy pasażerowie lotów realizowanych przez linie lotnicze Enter Air oraz Smartwings mają obowiązek wydrukowania
i wypełnienia Deklaracji Zdrowia.

Jest to konieczne by otrzymać kartę pokładową i należy to zrobić przy każdym przelocie (z Polski i do Polski), dlatego każdy powinien posiadać 2 egzemplarze.
Wypełnioną deklarację należy przekazać na lotnisku pracownikowi obsługi naziemnej podczas odprawy w check-in.

 

 


DLA WSZYSTKICH PODRÓŻUJĄCYCH LINIĄ LOTNICZĄ Blue panorama
WAŻNE! Na pokład samolotu linii Blue Panorama (AMQ) obowiązkowo należy zakładać maseczki chirurgiczne lub maseczki typu FFP2 oraz FFP3. Pasażerowie są zobowiązani do posiadania odpowiedniej liczby maseczek na czas podróży - należy zmieniać je co 4 godziny. Maseczki wykonane własnoręcznie nie są dozwolone - pasażerowie nieposiadający odpowiedniego zabezpieczenia, nie będą wpuszczani na pokład samolotu.DLA WSZYSTKICH PODRÓŻUJĄCYCH LINIĄ LOTNICZĄ smartwings

Smartwings – formularz deklaracji zdrowia

Wszyscy pasażerowie lotów realizowanych przez linie lotnicze  Smartwings mają obowiązek wydrukowania i wypełnienia Deklaracji Zdrowia.

Jest to konieczne by otrzymać kartę pokładową i należy to zrobić przy każdym przelocie (z Polski i do Polski), dlatego każdy powinien posiadać 2 egzemplarze.
Wypełnioną deklarację należy przekazać na lotnisku pracownikowi obsługi naziemnej podczas odprawy w check-in.


 

DLA WSZYSTKICH PODRÓŻUJĄCYCH ZA GRANICĘ (WAKACJE SAMOLOTEM), W TYM TAKŻE UCZESTNIKÓW PONIŻEJ 18 ROKU ŻYCIA.

Karta lokalizacji pasażera (PLF) - wymagane 2 sztuki na loty w obie strony
Passenger Locator Form – 2 copies required (return flights)

Deklaracja Pasażera Dla Celów Ochrony Zdrowia Publicznego w związku z COVID-19 – wymagane 2 sztuki (na loty w obie strony)
Public Health COVID-19 Passenger Self Declaration Form – 2 copies required (return flights)UWAGA! W przypadku połączeń realizowanych w oparciu o przeloty rejsowe, należy zapoznać się z warunkami przewoźnika (linii lotniczej), a także kraju, w którym odbywa się przesiadka. Może zdarzyć się, iż kraj tranzytowy wymaga okazania negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19 – zarówno przy wylocie, jak i w drodze powrotnej. Szczegółowe informacje na temat aktualnie obowiązujących przepisów wjazdowych, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, znajdą Państwo na stronie: www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Od 23 stycznia 2021 r. podróżujący rozpoczynający, przesiadający się lub kończący lot na lotniskach na terenie Niemiec, są zobowiązani do używania maseczek medycznych (FFP2, KN95, N95 lub maseczek chirurgicznych). Jednocześnie od 1 lutego 2021 r. linia lotnicza Lufthansa wprowadza ten sam obowiązek na pokładach swoich samolotów. Przyłbice, maski FFP2 z zaworem, chusty oraz szale lub inna forma zasłaniania ust i nosa nie będą akceptowane na pokładzie samolotu.