Warunki podróżowania

 

 

LISTA KRAJÓW GDZIE JESZCZE WYMAGANE SĄ FORMALNOŚCI ZWIĄZANE Z COVID 19

KENIA
Test na COVID-19 (RT-PCR) lub zaświadczenie szczepienia
jest wymagane

Do Kenii wjechać mogą osoby posiadające jeden z poniższych dokumentów:

 1. zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19 (szczepionką zatwierdzoną przez WHO), na przynajmniej 14 dni przed przyjazdem, sporządzone w j. angielskim. Za osobę zaszczepioną uważa się osobę, która przyjęła zalecane dawki określonej szczepionki (przyjęcie dawek przypominających nie jest wymagane)
 1. lub
 2. negatywny wynik testu RT-PCR na COVID wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem (sporządzony w j. angielskim)

Unijny Certyfikat Covid jest honorowany.

Dzieci poniżej 12. roku życia zwolnione są z obowiązku testu.

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022

 


MALEDIWY

Obowiązkowe dokumenty
 1. Deklaracja zdrowia i kod QR

  Formularz jest dostępny na: https://imuga.immigration.gov.mv/, należy go wypełnić dwukrotnie – przed wylotem na Malediwy i przed lotem powrotnym do Polski. Kod QR jest ważny przez 48 godzin od wypełnienia formularza - deklarację należy wypełnić nie wcześniej niż 48 godzin przed planowanym lądowaniem na lotnisku docelowym.

 


 ZANZIBAR

Test na COVID-19 (RT-PCR) lub zaświadczenie o szczepieniu jest wymagane

Zwolnione z obowiązku testu są osoby, które posiadają zaświadczenie przyjęcia pełnego cyklu szczepienia na COVID-19 (szczepionką dopuszczoną przez WHO) w j. angielskim wraz z kodem QR.
Za osobę zaszczepioną uznaje się osobę, która przyjęła zalecaną przez producenta liczbę dawek szczepionki (dawki przypominające nie są konieczne). Brak certyfikatu lub certyfikat, na którym wskazano datę ważności i data ta minęła, oznacza, że podróżny będzie traktowany jak osoby nie w pełni zaszczepione.

Unijny Certyfikat Covid jest honorowany.

Dzieci w wieku 12 lat lub młodsze są zwolnione z obowiązku testu.

Ozdrowieńcy oraz niezaszczepieni podróżni udający się na Zanzibar zobowiązani są do okazania po przylocie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na obecność COVID-19 w j. angielskim wykonanego maksymalnie na 72 godziny przed przylotem na Zanzibar.

Na lotnisku na Zanzibarze należy dodatkowo wypełnić kartę informacyjną dotyczącą stanu zdrowia pod kątem COVID-19.

 

 
INDONEZJA
Zaświadczenie o szczepieniu jest wymagane

Do Indonezji mogą wjechać osoby, które posiadają zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na COVID-19 (lub jednej, w przypadku preparatu Johnson&Johnson) na przynajmniej 14 dni przed przyjazdem.

 • Zaświadczenie o szczepieniu powinno mieć formę Unijnego Certyfikatu Covid z kodem QR i należy je okazać przedstawicielom linii lotniczych podczas check-inu, jak i po przylocie, przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia Indonezji na lotnisku (w wersji językowej angielskiej i wersji polskiej). 

 • UWAGA! Certyfikat szczepienia oraz paszport należy zarejestrować pod adresem https://vaksinln.dto.kemkes.go.id/sign/in. W przypadku problemów z funkcjonowaniem strony certyfikat szczepienia należy przedstawić w wersji papierowej lub cyfrowej. Dokumentacja zostanie zweryfikowana przez pracowników Ministerstwa Zdrowia Indonezji na lotnisku w Dżakarcie, po przylocie.
 • Brak pełnego zaszczepienia może skutkować niewpuszczeniem do Indonezji oraz uniemożliwia realizację programów objazdowych (kwarantanna).

W Indonezji wszyscy mają obowiązek posiadania i używania aplikacji e-HAC (PeduliLindungi). Każdy powinien mieć oddzielną aplikację. Należy ją pobrać w Google Play/Apple Store lub ze strony: https://pedulilindungi.id/.
W przypadku problemów z wyborem języka w aplikacji mobilnej, proces rejestracji można przejść na stronie https://www.pedulilindungi.id/, a następnie zalogować się w aplikacji mobilnej przy użyciu tych samych danych.

Pasażerowie podróżujący linią Qatar Airways z przesiadką w Doha nie są zobowiązani do przedstawiania certyfikatów szczepienia ani wyniku testu (muszą jednak spełnić warunki wjazdu obowiązujące w kraju docelowym).

Uwaga: po przybyciu do Indonezji, osoby wykazujące objawy COVID-19 muszą poddać się badaniu (test RT-PCR wykonany na własny koszt).

 Dzieci poniżej 18. lat są zwolnione z obowiązku okazania dowodu szczepienia.
Obowiązkowe dokumenty
 1. Ubezpieczenie: 
  Podróżujący do Indonezji powinni posiadać wykupione ubezpieczenie podróżne na kwotę 100 000 USD, pokrywające koszty leczenia i kwarantanny na wypadek zachorowania na COVID-19 (zalecamy wykupienie ubezpieczenia Itaka Prestige lub Itaka Optimum).
 2. Bilet powrotny 
  Podróżni po przylocie do Indonezji są zobowiązani do okazania biletu powrotnego, który można odebrać na lotnisku w Warszawie w stanowisku ITAKI znajdującego się w strefie Biur Podróży (łącznik).

INDIE
Test na COVID-19 (RT-PCR) lub zaświadczenie szczepienia jest wymagane

Do Indii wjechać mogą osoby posiadające jeden z poniższych dokumentów:

 1. zaświadczenie przyjęcia pełnego cyklu szczepienia na COVID-19 (szczepionką zatwierdzoną przez WHO) jedną lub dwiema dawkami, jeśli od ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni. Termin ważności szczepienia obowiązuje zgodnie z datą widniejącą na certyfikacie. Przyjęcie dawki przypominającej wydłuża jego ważność bezterminowo. Zaświadczenie szczepienia należy przedstawić w języku angielskim, w formie papierowej lub elektronicznej.
 2. negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19 wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem (wynik sporządzony w j. angielskim).

Ozdrowieńcy traktowani są na takich samych zasadach jak osoby niezaszczepione.

Dzieci do 5. roku życia zwolnione są z obowiązku przeprowadzenia testu zarówno przed podróżą jak i po przylocie do Indii.

UWAGA:2% przypadkowo wybranych pasażerów wszystkich lotów międzynarodowych zostanie poddana testom RT-PCR po przylocie do Indii. Koszt testu ponosi podróżujący. Nie ma konieczności oczekiwania na wynik testu na lotnisku.


SRI LANKA
Test na COVID-19 (antygenowy lub RT-PCR) lub zaświadczenie szczepienia jest wymagane

Zwolnione z obowiązku testu są osoby, które posiadają zaświadczenie przyjęcia pełnego cyklu szczepienia na COVID-19, jeśli od ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni. Termin ważności szczepienia obowiązuje zgodnie z datą widniejącą na certyfikacie. Jeśli certyfikat nie posiada daty ważności uznaje się go za obowiązujący. Przyjęcie dawki przypominającej wydłuża jego ważność bezterminowo. Zaświadczenie powinno zawierać kod QR. Akceptowane są szczepionki: Astra Zeneca, Sinopharm, Pfizer BioNTech, Moderna, Sputnik V oraz Johnson & Johnson.

UWAGA: Dzieci w wieku od 12 do 18 lat, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepionki Pfizer na 14 dni przed podróżą, będą uważane za w pełni zaszczepione.

Dzieci do lat 12. są zwolnione z obowiązku testu i szczepienia, pod warunkiem podróży z zaszczepionymi rodzicami.

Wymagania dotyczące testu:

 • test RT-PCR – należy wykonać w Polsce maksymalnie na 72 godziny przed wylotem. Negatywny wynik testu należy przedstawić w języku angielskim,
 • test antygenowy – należy wykonać w Polsce maksymalnie na 48 godzin przed wylotem. Negatywny wynik testu należy przedstawić w języku angielskim.
Obowiązkowe dokumenty
 1. Ubezpieczenie podróżne
  Wszyscy podróżni są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia i kwarantanny w przypadku zachorowania na COVID-19. 

  W cenę imprezy wliczone jest ubezpieczenie Itaka Simple, które nie obejmuje COVID-19. Ubezpieczenia Itaka Complex, Itaka Optimum oraz Itaka Prestige, które można dodać do rezerwacji w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy, obejmują ryzyka związane z COVID-19. 

  Niezaszczepione lub nie w pełni zaszczepione dzieci (wszystkie grupy wiekowe), także muszą być objęte ochroną ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia i kwarantanny w przypadku zachorowania na COVID-19. 

 2. Lokalne ubezpieczenie COVID-19 
  Wszyscy podróżni wjeżdżający do Sri Lanki mają obowiązek wykupienia lokalnego ubezpieczenia COVID-19. Koszt ubezpieczenia to 12 USD. Ubezpieczenie należy wykupić na stronie: https://portal.pionline.lk/covidinsurance/.

 


STANY ZJEDNOCZONE

Zaświadczenie o szczepieniu jest wymagane

Na teren USA mogą wjechać osoby dorosłe, które przedstawią międzynarodowe świadectwo szczepienia przeciw COVID-19, potwierdzające pełne zaszczepienie, przez które rozumie się przyjęcie nie później niż 2 tygodnie (14 dni) przed podróżą:

 • dawki szczepionki jednodawkowej Jansen
 • lub
 • drugiej dawki akceptowanej szczepionki dwudawkowej (Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Covishield, BIBP/Sinopharm, Sinovac)
 • lub
 • pełnej serii testowanej w USA szczepionki AstraZeneca lub Novavax
 • lub
 • drugiej dawki szczepienia mieszanego wykonanego zaakceptowanymi szczepionkami podanymi w odstępie minimum 17 dni.

Brak określonego terminu ważności certyfikatu.

Zaświadczenie o zaszczepieniu musi zawierać następujące dane:

 • imię i nazwisko oraz data urodzenia (zgodne z danymi z dokumentu podróży)
 • data przyjęcia dawki (w przypadku szczepionki Jansen) lub dawek (w przypadku szczepionek dwudawkowych) szczepienia
 • rodzaj szczepionki
 • oznaczenie organu wystawiającego zaświadczenie.

Unijny Certyfikat Covid jest honorowany.

 


PERU

Test na COVID-19 (RT-PCR) lub zaświadczenie o szczepieniu jest wymagane

Osoby podróżujące z Polski do Peru mają obowiązek posiadania jednego z następujących dokumentów:

 • zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR wykonanego w Polsce maksymalnie 48 godzin przed wylotem
 • lub
 • zaświadczenia przyjęcia pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepionką zatwierdzoną przez WHO) trzema dawkami, jeśli od ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni. Zaświadczenie należy przedstawić w wersji elektronicznej lub papierowej, w języku hiszpańskim lub angielskim. Zaświadczenie przyjęcia trzech dawek szczepionki na COVID-19 dotyczy także osób zaszczepionych preparatem Johnson&Johnson.

Unijny Certyfikat Covid jest honorowany. 
Zobacz jak uzyskać certyfikat>

Dzieci poniżej 12 roku życia są zwolnione z obowiązku przedstawiania zaświadczenia o szczepieniu lub negatywnego wyniku testu. Dzieci w przedziale wiekowym 12-18 lat muszą być zaszczepione 2 dawkami szczepionki przeciw COVID-19.

UWAGA:dokument potwierdzający szczepienie dla osób (jedynie powyżej 12. roku życia) przybywających z Polski to Unijny Certyfikat COVID lub jakikolwiek inny, oficjalny dokument (w wersji elektronicznej lub papierowej; w języku hiszpańskim lub angielskim) wskazujący następujące dane osoby zaszczepionej:

 • Imiona i nazwiska
 • Typ i numer dokumentu tożsamości
 • Nazwa użytej szczepionki
 • Data szczepienia
 • Ilość podanych dawek szczepionki.

 


Obowiązkowe dokumenty

Zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia od zachorowania na COVID-19, pokrywającego koszty zakwaterowania w przypadku zachorowania na COVID-19 i/lub nałożonej kwarantanny.

Na miejscu

Miejsca publiczne (muzea, restauracje, centra handlowe, miejsca kultu religijnego, sklepy, rynki, apteki, kluby fitness, itp.) nadal funkcjonują z poszanowaniem reżimu sanitarnego, tj.:

 • konieczność okazania przed wejściem certyfikatu potwierdzającego przyjęcie pełnego cyklu szczepienia lub negatywny wynik testu molekularnego (wyniki nie starsze niż 72 godziny)
 • ograniczona dopuszczalna liczba osób przebywających w środku
 • obowiązkowa dezynfekcja rąk przed wejściem
 • obowiązek noszenia 2 maseczek chirurgicznych (lub 1 chirurgicznej i wierzchniej materiałowej) lub 1 maseczki KN95, zakrywających usta i nos
 • zachowanie odległości 2 m od innych osób.

Dodatkowe ograniczenia mogą być wprowadzane przez lokalne władze.

Dla wszystkich osób powyżej 12. roku życia istnieje obowiązek okazania zaświadczenia o szczepieniu.

Więcej o zasadach obowiązujących na miejscu znajdziesz na: https://www.gov.pl/web/peru/idp